Yaşlılıkta Hafıza Problemi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yaşlılıkta hafıza, insanların yaşlanmaları ile beraber üzerinde durulan konuların başında gelmektedir. İnsan yaratılış mucizesi olsa da, yaşlanma ile beraber gençliğinde sahip olduğu yetileri yavaş yavaş kaybetmeye başlayabilir. Bu yetilerden birisi de hafızadır. Çocukluk döneminde hafıza insanın sahip olduğu en güçlü dönemdeyken büyümenin gerçekleşmesi ile beraber bu yetide belirli kayıplar görülebilmektedir. Yaşlılık ile beraber iyice körelen hafıza yetisi, zaman zaman yaşlılarda buhrana neden olabilir. Yaşlanma ile beraber kişilerde unutma hastalığına yakalanma sıklığında da artışlar görülmektedir.

Yaşlılıkta Hafıza Körelmesi Neye Neden Olur?

Yaşlanmanın gerçekleşmesi ile kişiler zaman zaman yaşadıkları olaylar ile ilgili detayları unutabilir, bu da kişinin oldukça büyük bir yetiden mahrum kalması anlamına gelmektedir. Hafıza bir insanın sahip olduğu en önemli olguların başında gelmiş olduğundan yaşlılıkta hafıza kaybı, kişinin hayatını idame ettirmesini büyük ölçüde tehlikeye atmaktadır. Bu sebepten ötürü, kişilerin yaşlanması durumunda, hafızalarını kaybetmeleri mümkün olduğundan yasal işlem yapma yetilerinde de kısıtlanmaya gidilmesi söz konusu olmuştur. Yaşlılıkta hafıza kaybının yaşanması, herkeste görülebilen bir durum değildir. Ancak insanlar yaşlandıkça, hafızalarını kaybetme olasılıkları artmaktadır. Belirli vitaminler tüketerek ya da belirli şekilde yaşayarak bu olasılığı en aza indirmek ve sağlıklı bir hafızayı korumak da mümkün.

Yaşlılıkta Hafızanın Sağlıklı Olması İçin?

Yaşlılıkta hafızanın, yani hatırlama becerisinin halen sağlıklı kalması için yapılması gerekenlerden ilki, mutlaka B ve B türü vitaminleri tüketmek olacaktır. B vitamin grubu hafızanın ve beyin gelişimini destekleyen vitamin grubu olarak değerlendirilir. Araştırmalarca B vitamin grubu ile beslenen kişilerin beslenmeyenlere göre hafızalarının daha başarılı olduğu ve bu kişilerin unutma hastalığına yakalanma oranlarının da daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Siz de vitamin alarak ve sağlıklı beslenerek hafızanızı koruyabilirsiniz.

Yaşlılıkta hafızanın güçlü duruma getirilebilmesi adına, Kliniğimizde Neurofeedback uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir