info@algipsikoloji.com +90 507 199 52 54
info@algipsikoloji.com +90 507 199 52 54

Stres insanların hayatlarında önemli yer kaplayan bir olgudur. Stres yönetimi, kişilerin kaygıları ile mücadele etme ve bu mücadele sırasında izledikleri yolları ifade eden bir tanımdır. Stres yönetimi kişinin stresle başa çıkmak ve stresi ideal seviyelerde tutarak hayatını idame ettirmesi anlamına gelmektedir. Stres insanlar için ciddi bir sorun oluşturabilmektedir. Kimi insanların en büyük sorunları arasında çok fazla kaygılı olmaları gelmektedir. Fazla kaygı beraberinde çok fazla hatayı meydana getirdiğinden insanlar bu sorun ile başa çıkmak isterler. Stresle başa çıkmak için mücadele etmek, gerçekten bu sorunu aşmak istiyorsanız, denemeniz gereken yöntemler arasındadır.

Stres yönetimi

Stresin Yönetimi Nasıl Sağlanır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere stres yönetimi ideal seviyelerde tutulmalıdır. Stresin gereğinden fazla olması kişiler için pek çok tehlike getirirken, çok fazla kaygısız ve stressiz bir hayat sürmek de sorumluluk bilinci açısından sizlere problemler çıkarabilmektedir. Biz Klinik Psikologlara göre de stres insan hayatında mutlaka olması gereken, ancak asla abartılmaması gereken bir duygudur. Bu sorunla başa çıkmak insanın kendisine vereceği en büyük hediyelerden birisidir. Stresi yönetme sırasında kişi stres ile mücadele etmeye ve çok stresli ortamlarda dahi başarı elde etmeyi amaçlar. Zaman sıkıntısı ya da iş üzerinde yapılan herhangi bir baskı, kişinin stres sahibi olmasına enden olmaktadır. Kişiler stres yönetimi sırasında bu durumla başa çıkmayı öğrenirler.

Uzman Yardımıyla Stres Yönetimi

Stresin yönetimi, uzmanların da üzerinde en çok durdukları konuların başında gelmektedir. Pek çok klinik psikolog, danışanlarına, stres ile nasıl mücadele edeceklerini ve bu savaştan nasıl galip çıkacaklarını öğretmektedir. Stresle başa çıkmak için kişinin kendini rahat hissetmesi, yapacağına inanması ve azim göstermesi gerekmektedir. Aşırı stres durumlarında ise uzman desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Leave a Reply