info@algipsikoloji.com +90 507 199 52 54
info@algipsikoloji.com +90 507 199 52 54

Alkol bağımlılıkları

Alkol bağımlılığı yazımız ile birlikte ne kadar zor bir rahatsızlık olduğunu göreceksiniz. Alkol, insan vücuduna oldukça büyük zararları bulunan aşırı tüketilmesi halinde bağımlılığa yol açan ve sinir sistemini doğrudan etkileyen bir maddedir. Alkol doğrudan oral yolla alınabilen, zaman zaman damardan da vücuda alınabilen bir madde olması sebebiyle de çokça tehlikelidir. Günümüzde alkol insanlar tarafından çok fazla kullanılmaktadır. Alkolün insan vücudu üzerinde yatıştırıcı ve uyuşturucu etkisi bulunmaktadır.

Alkol Bağımlılığı Neye Sebep Olur?

Alkolün bağımlılığı beraberinde çok fazla kötü duruma sebep olabilir. Aşırı alkol tüketen kişi, kontrol yetisini kaybedeceğinden ötürü etrafa zarar verebilir, yalnızca etrafa değil kişinin kendisine de zarar vermesi mümkündür. Sarhoşluk sırasında kişi yüksek ihtimalle idrak yeteneğinden de mahrum durumda olacaktır. Bu pek çok kişinin daha sonra hatırlayamayacağı problemler yaşama olasılığını da artırmaktadır.

Alkol bağımlılıkları
Alkol bağımlılığı

Alkol zaman içerisinde ellerinizin titremesine neden olmaktadır. Alkolün bağımlılığı sonrası vücut alkole ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden alkol yoksunluğunda çeşitli krizlere girilmesi ya da çeşitli nöbetler yaşanması mümkündür. Bu sebepten ötürü alkol yoksunluğu çeken kişiler mutlaka bir yardım almak zorundadır.

Alkol Bağımlılığı Nasıl Yok Edilir?

Aşırı alkol alan kişi zamanla alkolün etkisi altında kalacağından ötürü, bu konuda mutlaka tıbbi bir yardıma başvurması gerekmektedir. Bu sayede kişiler uzun süren ancak doğru uygulanan bir tedavi yöntemi ile alkol bağımlılığından uzaklaşabilmektedir. Alkol bağımlılığı sebebiyle hastaneye yatan kişilerin sayısında her geçen gün artış görülmektedir. Bu sebepten ötürü kişilerin mutlaka yardıma başvurmaları ve alkol bağımlılığından uzaklaşmaları gerekir.

Çevrenizde alkol bağımlığı problemi yaşayan ve bu sorundan uzaklaşmak isteyen kişiler bulunuyorsa en kısa sürede merkezimize başvurarak alkolden kurtulma yolunda ilk adımı atabilirler, merkezimizde bağımlılıklar ile ilgili olarak uygulanan, bilimsel alt yapıya sahip terapiler uygulanmaktadır. Bu gibi durumlarda gerekli görüldüğü takdirde uzman hekimler ile iş birliği içerisinde çalışmalar yapmaktayız.

Leave a Reply